Už od svojho objavenia je endokanabinoidný systém (ECS) cieľom lekárskych výskumov. Pozornosť odbornej i laickej verejnosti si získal vďaka svojim mimoriadnym účinkom a terapeutickému potenciálu pre organizmus.
Dôležité receptory
V našom nervovom systéme sa nachádzajú špeciálne receptory, ktoré sú aktivované zlúčeninami obsiahnutými v niektorých rastlinách, ako napr. dnes toľko skloňovaný kanabidiol /CBD/. Tieto zaisťujú stálosť vnútorného prostredia, podieľajú sa na správnom fungovaní nášho imunitného systému, pomáhajú nám vyrovnávať sa so stresom, zmierňujú vnímanie bolesti, ovplyvňujú pamäť a myslenie či koordináciu pohybov.
A práve kanabionidy sú aktívnou zložkou konope, s ktorou spomínané receptory reagujú. Jednoducho povedané, vďaka nim má konope v organizme presne taký účinok, aký potrebujeme dosiahnuť.
„Telo aktivuje ECS s dokonalou presnosťou, takže“zasiahne“ len tam, kde je to potrebné. Napríklad, ak máte ťažkosti s reprodukčnými hormónmi, bude fungovať na ich reguláciu bez toho, aby sa zmenilo vaše trávenie alebo imunitný systém.“

CB1 a CB2 receptory, ECS
Ako to funguje?
Kanabinoidný systém sa skladá hneď z niekoľkých proteínových receptorov, na ktoré môžu pôsobiť účinné látky dvojitého pôvodu:
– ENDOKANABINOIDY si ľudské telo vytvára samo, a to vo vnútri mastných kyselín /omega 3 mastná kyselina, obsiahnutá v konopných semienkach/. Patria sem anandamid (N-arachidonoyletanolamid, AEA), 2-arachidonoyglycerol (2-AG), 2-arachidonyl glycerol éter, O-arachidonoyl–etanolamín a N-arachidonoyl–dopamín.
– KANABIONIDY sú látky, ktoré produkujú zelené rastliny, známe sú tiež ako fytokanabinoidy. Zaujímavé je, že doposiaľ vedci v konope objavili viac ako 100 kanabinoidov, medzi nimi aj THC, CBD, CBGA (úľava od bolesti), CBG (na potlačenie rastu rakovinotvorných buniek), CBDA (zmiernenie zápalov v tele), THCV (zmiernenie záchvatov), CBCA (liečba plesňových infekcií), či CBC, ktorý podporuje rast kostí.
Dômyselne prepracovaný systém
A hoci endokanabinoidy a kanabinoidy majú odlišné zloženie, ich funkcia a účinky sú veľmi podobné– preto je vhodné ich do organizmu doplňovať, a to o.i. aj v závislosti od druhu ochorenia. Tento systém funguje už viac ako 600 miliónov rokov a pozornosť odborníkov priťahuje od 60.rokov minulého storočia. A je to práve farmakologický priemysel, ktorý „volá“ po legalizácii konope. Prečo je tomu tak?
Počet receptorov pri chronických ochoreniach a zápaloch narastá, vďaka čomu stúpa účinnosť telu dodávaných kanabinoidov. A tu je priestor pre produkty CBD, najmä vo forme olejov či mastí
Fascinujúce je, že počet endokanabinoidov, ako aj množstvo a rozmiestnenie receptorov v ľudskom organizme nie je stále, práve naopak – je iný u každého z nás a mení sa tiež v čase choroby, kedy sa aktivujú rôzne druhy receptorov. Napríklad pri bolesti, či už po úraze, alebo vplyvom ochorenia sa začne do časti mozgu vyplavovať anadamid, ktorý bolesť zmierňuje.
Kanabinoidné receptory (prijímače)
V súčasnosti poznáme receptory CB1, CB2, PPAR gama (receptory gama) a vaniloidné receptory – TRPV1.
CB1 receptory nájdeme v celom tele, predovšetkým v nervovom systéme, najviac sú zastúpené v mozgovej kôre a mieche. Nachádzajú sa v centrálnej nervovej sústave, v periférnych nervoch, v bielych krvinkách, kostiach, koži, v srdci, pľúcach, slezine, v žľazách s vnútornou aj vonkajšou sekréciou, v reprodukčných orgánoch,…
Aktivácia týchto receptorov má za následok zníženie bolesti. Napr. konopná masť sa dostane do hlbších vrstiev a aktivujú sa žiadané receptory, čím dochádza k útlmu bolesti v danom mieste. Ako ďalší dôsledok spustenia CB1 receptorov možno spomenúť útlm zápalov, potlačenie kŕčov, alebo zníženie teploty.
CB2 prijímače sú umiestnené predovšetkým v bunkách imunitného systému a v periférnych nervoch. V okamihu ich aktivácie sa zahajuje boj s chorobou, receptory sa účastnia na procese odstraňovania zápalu prostredníctvom tzv. imunitnej odpovede.
CB1 a CB2 ovplyvňujú spôsob, akým ľudský mozog spracováva informácie a chemické zlúčeniny.
kanabinoidy aktivujú receptory CB1 a CB2
PPAR GAMA receptory gama se vo veľkom množstve vyskytujú v tukovom tkanive, ale nájdeme ich aj v iných častiach organizmu.
Aktivizácia týchto receptorov môže mať vplyv na sklon buniek k nádorovému bujneniu, k rozvoji zápalov či autoimunitných ochorení tráviaceho traktu (napr. Crohnova choroba). Aktivované receptory potom regulujú zápal v organizme, ale aj nádorové bujnenie a posilňujú imunitnú reakciu.
Aktivácia TRPV1 receptoru sa využíva pri liečbe akútnej a chronickej bolesti.
Autoimunitné ochorenia a kanabinoidy
Rôzne autoimunitné ochorenia či silné alergické reakcie sú obvykle výsledkom nadmernej stimulácie imunitného systému. Ide o ochorenia, pri ktorých si telo vytvára protilátky proti svojim vlastným bunkám, čím ho v podstate „ničí“.
Zaraďujeme sem ochorenia ako skleróza multiplex, reumatoidná artritída, celiakia, Crohnova choroba, cukrovka 1.typu, reumatické zápalové ochorenie kĺbov Bechterevova choroba, atď.
Viaceré vedecké štúdie došli k záveru, že kanabinoidy môžu prostredníctvom endokanabinoidného systému vyvážiť jednotlivé časti imunitného systému.
Tým, že množstvo endokanabinoidných receptorov je u každého človeka iné, u každého bude fungovať „dodanie“ kanabinoidov inak.
Je preto potrebné vyskúšať viacero produktov, či dávkovanie, aby ste prišli na to, čo vášmu organizmu zapasuje najlepšie a ktorý spôsob podávania CBD bude pre váš organizmus a zdravie najprospešnejší.
V ponuke nášho e-shopu nájdete konopné oleje, kapsule, konopné masti, ale aj potraviny. Ponúkame to, čomu sami veríme a veríme, že u nás nájdete to, čo potrebujete. Radi vám poradíme.
zdroje: